Piotruś Punk

 

     Dnia 17 grudnia grupa 14 wychowanków naszej placówki wzięła udział w wydarzeniu społeczno-artystycznym w ramach projektu Fundacji Po Drugie .

    Był to spektakl „Piotruś Punk” w reżyserii Zuzy Gaińskiej i Małgorzaty Lewińskiej. Występują dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej. 

Pokaz odbywał się w Warszawie w Kinie Atlantic.

 

"Człowiek potrzebuje domu. Jeśli w danym momencie życia nie może mieć dachu nad głową, próbuje stworzyć sobie jego namiastkę. Wielu z nas widziało osoby dotknięte bezdomnością próbujące w trudnych warunkach ulicy zaaranżować własne miejsce. Potrzeba domu jest może nawet silniejsza od wielu innych potrzeb? Zagubieni Chłopcy z opowieści o Piotrusiu Panie sami zbudowali sobie dom. Miał on tylko jedno pomieszczenie, ale każdy mieszkaniec posiadał do niego własne drzwi.

Historia Piotrusia i Chłopców stanowi kanwę do naszego spektaklu. Jest opowieścią o potrzebie posiadania własnego miejsca, poszukiwaniu relacji i przynależności, dorastaniu i byciu dzieckiem.

Dorastanie dla aktorów naszego spektaklu – dzieci korzystających ze wsparcia świetlicy socjoterapeutycznej na warszawskiej Pradze, młodzieży zmagającej się z pierwszymi etapami dorosłości, która z różnych powodów znalazła się na ulicy, wreszcie dorosłych mieszkańców schroniska dla osób bezdomnych – często jest doświadczeniem niezwykle trudnym i stojącym u podstaw pojawiających się życiowych problemów i kryzysów.

Nasi aktorzy, choć większość z nich jest już metrykalnie dorosła, muszą dorosnąć od nowa, a dorastanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy uda się im znów, choć przez chwilę być dziećmi. Jeśli nie obudzą w sobie dziecka, nie uwierzą we wróżki, nie zdołają ruszyć w dobrą stronę.  Staną się bezdusznym Kapitanem Hakiem albo przeliczającym wszystko na pieniądze panem Darlingiem.

Teatr i praca nad spektaklem pozwalają uczestnikom obudzić i poczuć w sobie dziecko (źródło: https://teatrdlawszystkich.eu/piotrus-punk-wydarzenie-spoleczno-artystyczne-projekt-fundacji-po-drugie-w-warszawskiej-lalce/)

                                                                                                                                      Katarzyna Dębska