ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3-GO MAJA

      

       „Witaj majowa jutrzenko!

 

Świeć naszej polskiej krainie!!!/……

 

   Witaj dniu trzeciego maja, który     

 

   wolność nam zwiastujesz!

 

  Pierzchła już ciemiężców zgraja,

 

  POLSKO!!! Dzisiaj tryumfujesz!!!

                                                                     Witaj Maj!!! Trzeci Maj!!!

 

     W tym roku przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej Ustawy Zasadniczej, ustalającej podstawy nowoczesnego ustroju państwa. To jedna z najważniejszych polskich rocznic, upamiętniana przez organizowanie uroczystości patriotycznych i wydarzeń towarzyszących w całym kraju.

     Tradycyjnie Święto 3-go Maja obchodzone w Puławach było organizowane  przez Urząd Miasta w Puławach. Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Św. Józefa. Następnie uroczystości przeniosły się  pod pomnik Konstytucji 3-go Maja we Włostowicach.

Było wspólne odśpiewanie hymnu  i okolicznościowe przemówienie Prezydenta miasta Puławy, z przypomnieniem doniosłych słów papieża – Polaka o wolności/”Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć.”/a następnie pod pomnikiem złożone zostały wieńce, wiązanki, kwiaty i znicze.

Wśród celebrujących obchody majowego święta była delegacja społeczności naszej placówki. MOW-Puławy wystawił poczet sztandarowy, który w tym roku tworzyli wychowankowie Dawid Czaplarski/chorąży/, Dominik Dymek/przyboczny/ i Karol Buriański/przyboczny.

Wychowankowie Damian Przydatek i Patryk Dzienisik złożyli pod pomnikiem w imieniu społeczności ośrodka symboliczne znicze z biało – czerwonymi szarfami. Opiekunami delegacji ośrodka uczestniczącej w b.r. w obchodach Święta Konstytucji  3-go Maja byli wychowawcy Anna Nikodemska i Krzysztof Grzywacz.

To było ważne wydarzenie w życiu ośrodka, bo po nieomal 3-letniej przerwie spowodowanej m.in. pandemią, wreszcie „na żywo” mogliśmy uczestniczyć w celebrowaniu wielkiego święta i aktywnie włączyć się w wydarzenia patriotyczne odbywające się w naszym mieście.

Tych doświadczeń nie zastąpią żadne pogadanki czy lekcje wychowawcze ani telewizyjne obrazy z wielkich miast.

Kształtowanie postaw patriotycznych, edukacja historyczna, kształtowanie dumy narodowej i szacunku do historii i symboli narodowych, poprzez aktywny udział wychowanków w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych to jeden z ważnych nurtów oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych realizowanych w MOW-Puławy i dlatego z takim zaangażowaniem społeczność ośrodka włącza się w ogólnonarodową radość i dumę majowego święta.

 

 

                                                                                                                   Anna Nikodemska 

 

*W tekście wykorzystano słowa utworu „Mazurek 3-go Maja - Witaj majowa jutrzenko” oraz obraz z bloga prowadzonego przez uczniów Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku pod kierunkiem polonistki Anny Kurtasz. /Autorobrazów motywu: luoman. Obsługiwane przez usługę Blogger/http://sp7klodzko.edupage.org/